Andrzejki – pora rozrywki

Andrzejki – nikt aktualnie nie wyobraża sobie rodzimych kultury także obrzędów bez nich. Celebrujemy je w własnym kraju od wieków. Z pokolenia na pokolenie przybliżamy kulturę wróżenia również wesołej imprezy w wigilię świętego Andrzeja. Zatem notabene od patrona wydarzenie odebrał własną nazwę.

Wróżby Andrzejkowe

Wróżby Andrzejkowe

Właściwie owo się wszystko rozpoczęło
Bieżące Andrzejki, jakie przypisujemy przede wszystkim spośród efektywną także krzykliwą swawolą, dzielą się niebywale z tych, jakie celebrowano przed latami. Gdyż znamy wspaniale, iż w Polsce teraz w XVI wieku robiono je jak ojczystą kulturę oraz ponieważ nie stanowimy ostatnim regionem, dokąd w tę noc faceci się zabawiają. A kiedy to wszystko się rozpoczęło? Tak na dobrą sytuację nie ma na to zapytanie wyrazistej odpowiedzi. Kronikarze od lat zmierzają początku Andrzejek dodatkowo nie są co do niego precyzyjni. Jedyni traktują, iż wywodzą się one ze klasycznej Grecji. Inni wiążą tradycję pobożnego Andrzeja spośród obrzędami celtyckimi ewentualnie starogermańskimi. Jedyne jest jednakże wiarygodne, oryginalnie Andrzejki stanowiły wieczorem wróżb również gdybania perspektywy.

Nieskomplikowane wróżby andrzejkowe
W rzeczoną zaczarowaną noc śmiertelnicy chcieli schwytać odpowiedzi na element ich predestynacji oraz choćby „ułatwić dobru”. Niezamężne panienki wysiewały rzeczonego wieczoru nasiona lnu oraz konopii, zaś następny zgarniały je męskimi pantalonami, żeby niespodziewanie zaraz wyjść za partnera. Legendarne było też podrzucanie za siebie groszy, jakie powinny spaść do miski z płynem a tym samym poczynić, iż zwerbalizowane życzenie się urzeczywistni. Nie można ponadto nie stwierdzić o typowym laniu wosku. Powstała na wodzie figura stanowiła zwiastunek tego, co nas wyczekuje.

I jak jest dziś?
Dziś szalenie powszechnie Andrzejki to ostentacyjna przyjemność. Wolne panienki czasami teraz teraźniejszego wieczora pytają los obecnie, czyżby zaraz wyjdą za mąż, chociaż zdarzają się się takie środowiska, gdzie wróżby nadal są przygotowywane. Niewystarczająco kobiet jednak wzrusza się wzajemnym wieczorem. W większości nastrojeni są na spotkanie w otoczeniu znajomych także fascynującą swawolę. W końcu to wyjątkowa okazja przed postem. Na kolejną potańcówkę przyjdzie będzie poczekać aż do końca roku.

Advertisements